Keresés
Close this search box.

A gyógynövények vásárlása és gyűjtése

összegyűjtött gyógynövények az erdőben egy farönkön

Érdeklődik a gyógyító növények iránt, de nem tudja egészen biztosan, hogyan válasszon? Sose féljen! A könyvben található ismeretek segíteni fogják, akár most teszi az első lépéseket a gyógynövények világában, akár már rendszeresen használja őket.

A könyv második részének fejezeteiben elolvashatja, hogy milyen gyógynövényekre van szüksége a különböző betegségek gyógyításához. Előtte azonban, meg kell tudnia, hogyan juthat hozzá.

A Gyógynövénypatikában tárgyalt gyógynövények beszerzésének számos módja van. Sokukat meg lehet venni készen, de akad köztük olyan is, amelyet esetleg ön is szívesen ültet, leszed és feldolgoz.

Gyorsabb, könnyebb, sőt néha biztonságosabb, ha megvásárolja a növényi orvosságokat, de ha így tesz, akkor le kell mondania a test­mozgásról és a szellemi erőről, amelyet saját zöldgyógyszerének elülte­tése, ápolása, betakarítása, feldolgozása és elkészítése adhat. Jómagam lel­kes kertész vagyok. Ha ön is az, akkor tudja, milyen örömet okoz ez a tevékenység.

Standardizált gyógynövények vásárlása

Teljesen elfogadható, ha ún. standardizált készítményeket vásárol az egész­ség- vagy gyógynövényboltban. Ezeknek a gyógynövénykészítményeknek a népszerűsége olyan gyorsan nőtt az elmúlt években, hogy jó eséllyel meg­találhatja őket a helyi gyógyszertárban is.

A standardizált szó ebben az esetben azt jelenti, hogy a gyógynövényt oly módon dolgozták fel, hogy egy vagy több fontos, aktív hatóanyag meg­határozott minimális koncentrációja garantálható legyen a készítményben. Ezek a legjobb minőségű megvásárolható termékek. A standardizálás nagyjából ellensúlyozza a kimérve árult, tartóedénybe, tasakba csomagolt, ún. ömlesztett gyógynövények összetételének természetes változékonysá­gát, és megszünteti a gyógynövénykészítmények összetétele körül a bizony­talanságot. Ha standardizált terméket vásárol, pontosan tudja, mennyi aktív hatóanyaghoz jut.

Sajnos azonban a standardizált gyógynövény drágább az ömlesztett árunál. Ezzel együtt a „drága” standardizált gyógynövénykivonatok még így is az ugyanazon betegség ellen adott gyári gyógyszereknek körülbelül a tizedébe kerülnek, vagyis mindenképpen jobban jár, ha a standardizált zöld utat választja.

Némileg a standardizált kivonatok összetétele is ingadozhat, mert minél tovább raktározzák a gyógynövényeket, annál többet veszítenek a ha­tékonyságukból. Viszont a szintetikus gyári gyógyszerek sem tökéletesek.

A standardizált gyógynövénykivonatokat általában könnyen megta­lálja ott, ahol gyógynövénytermékeket árulnak. Ha nincsenek kitéve a polc­ra, kérni kell őket. A címke elárulja, hogy a termék standardizált-e.

Amit a címke nem árul el

Sajnos a gyógynövénykészítmények címkéje ritkán mond ennél többet. Ez azért van így, mert ahhoz, hogy gyógyhatását feltüntethessék, az USA-ban például az Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) jóvá­hagyására van szükség. Amerikában a gyógynövények értékesítőinek 200 millió dollár nagyságrendű összeget kellene költeniük arra, hogy teljes mértékben meggyőzzék a hatóságot arról, hogy a szóban forgó gyógynövény elég biztonságos és hatékony. Természetesen ennyi pénzük csak a nagy gyógyszergyáraknak van. Ép ésszel tehát, ki is költene mil­liókat arra, hogy igazolja egy növény jótékony hatását, amikor az nem szabadalmaztatható?

Ugyanezen oknál fogva a gyártók az esetleges mellékhatásokat sem tüntethetik fel a termék címkéjén. Az FDA ennek az információnak a fel­tüntetését is kizárólag a gyógyszernek minősülő termékeken engedélyezi. Egyértelmű címkézés nélkül viszont a fogyasztók nagyobbrészt tájékozat­lanok maradnak. A helyzet Európában is nagyon hasonló.

E könyv egyik célja természetesen az, hogy hozzájuttassa az olvasót mindahhoz a szükséges információhoz, amelynek birtokában biztonságo­san és hatásosan használhatja a gyógynövényeket. Mégis őszintén kívá­nom, bárcsak engednék a hatóságok a megfelelő tájékoztatást a gyógynö­vények címkéjén. Mindenkinek hozzá kellene jutnia az ilyen tájékoztatás­hoz, aki gyógyfüvet vásárol. Remélem, ha elegen és elég hosszú ideig zaklatjuk a hatóságokat, talán egy nap majd vásárolhatunk olyan standar­dizált gyógynövényeket, amelyek csomagolásának címkéjén megtalál­juk mindazt, amit tudnunk kell róluk.

Az alábbiakban egy tucat igen fontos gyógynövényt sorolok fel, ame­lyeket szerintem érdemes standardizált termékként megvenni. (Ha bármi­lyen okból nem tud standardizált terméket vásárolni, az alábbiakat – a ginkó kivételével – ömlesztve is alkalmazhatja.)

  • Körömvirág. Vegye kenőcs formájában zúzódás, vágás és karcolás ke­zelésére!
  • Kamilla. Megbízható nyugtató tinktúra, gyomornyugtató teát is ké­szíthet belőle.
  • Echinacea. Virága és gyökere serkenti az immunrendszert a beteg­ségek elleni harcra.
  • Ligetszépe. Ez a virág értékes magolajat ad, amelyet nehéz lenne ott­hon kivonni.
  • Ginkó. Ez a gyógynövény egy óriási fa, amelynek leveleiből koncent­rált kivonatot kell készíteni ahhoz, hogy gyógyászati célra alkalmas legyen.
  • Ginszeng. E növény gyógyhatású gyökerei legalább öt évig nem ér­nek be. A növény házi termesztése és feldolgozása túl bonyolult. (Saját ginszengparcellámat jelenleg a szarvasok aratják le.)
  • Galagonya. Lassan növő bokor, a szívproblémák kezelésére használják. Erős orvosság, amelyet csak orvosi felügyelettel szabad szedni.
  • Mámorbors. Ez az enyhén nyugtató hatású gyógynövény csak trópusi erdőségekben nő.
  • Édesgyökér. E gyomorfekély elleni gyógynövényt nehéz termeszteni, legalábbis ott, ahonnan én származom. (Ez az értesülés olyan valakitől szár­mazik, aki már többször próbálkozott az édesgyökér termesztésével, de soha nem járt sikerrel.)
  • Máriatövis. E gyógynövény szúrós levelei meglehetősen fájdalmassá teszik a saját kezű begyűjtést.
  • Piros csilipaprika. Ez a trópusi éghajlaton termő növény erős fájda­lomcsillapító vegyületet – kapszaicint – tartalmaz, amely gyakran előfordul standardizált termékekben.
  • Teafa. Ausztráliában burjánzó, trópusi növény, kiváló, gyakran alkal­mazott fertőtlenítőszer.
Shopping Cart
Scroll to Top